Tereza Kymlová

A budete jen koukat, nebo i číst?

NA SLEZSKU JE FAJNE

19. 3. 2024

Ostravské Vítkovické železárny

Konečně začínáme pozvolna žít. Ještě před Ju nemocí, totiž ještě před stěhováním do Těšína, vlastně ještě před samotnou přípravou na celý stěhování, bylo u nás zvykem vydat se co možná každej víkend někam na výlet. Zkrátka vyUŽÍT volnej čas s rodinkou. Tomu bylo během nemoci a léčby na dlouho šmitec. No jo, jenže když to celý sečteš, jsou to i s těma přípravama na stěhování už celý dva roky, kdy nám okolnosti nedovolovaly pokračovat v naší víkendový tradici. A pozor - dva roky v životech náctiletých mozků udělaj navíc veliký změny. Co to prakticky znamená? Znamená to, že se nejde jako mávnutím kouzelnýho proutku vrátit do "starých dobrých" časů, kdy stačilo v sobotu ráno (kolikrát až dopoledne) teprve začít vymejšlet, kam to jako vyrazíme a děckám to bohatě stačilo.

Teď to chce starší vědět alespoň tejden předem, aby si mohl "efektivně rozplánovat čas" a mladší se ksichtí, jakmile slyší slovo "výlet": "Cože?! Já ale nikam nechci!" a nejradši by se po vzoru ekoteroristy na protest přilepil k podlaze (ideálně však ke svýmu počítači).

Ale ještěže s náma ten starší vůbec někam chce a toho mladšího nakonec (sice zpočátku násilím) taky odlepíme.

No a pak se nějakým zázrakem naskládáme do auta a vydáme se objevovat moravskoslezsko. To je vlastně plusko - že je zdejší okolí pro nás fungl nový, takže takový Vítkovice minulej víkend, nebo Tatra Kopřivnice ten poslední, bylo pro naši bandu něčím fakt zážitkovým.

No a do toho ty hory, že jo. Ty jsou všude kolem a jen tenhle víkend jsme v nich byli hned dvakrát. Ale teda jen já a mužskej, páč jsme si chtěli dát do těla a taky bejt jen spolu. Navíc pro Ju by to zatím bylo nemožný. Ten, ač před pár lety šel z Pece na Sněžku a zpátky dolů pěšky "pohoda džes", musí teď makat na menších kopečkách (no jasně, že se mu nechce, takže povzbuzujem i vyhrožujem).


A teď k samotným uplynulým výletům.

● Když procházíš Vítkovicema, napadá tě, že návštěva tědlech železáren je snad povinností pro každýho milovníka industriálu...

Ochutnávka industriálu